Summary
Sve više država, uključujući i Ilinois, pažljivo proučava rizike i mogućnosti generativne veštačke inteligencije (AI). Ilinois je prošlog avgusta usvojio Zakon o Generativnoj AI i obradi prirodnog jezika, kojim je stvorena radna grupa za razvoj najboljih praksi u upotrebi veštačke […]

Sve više država, uključujući i Ilinois, pažljivo proučava rizike i mogućnosti generativne veštačke inteligencije (AI). Ilinois je prošlog avgusta usvojio Zakon o Generativnoj AI i obradi prirodnog jezika, kojim je stvorena radna grupa za razvoj najboljih praksi u upotrebi veštačke inteligencije koje garantuju javnu sigurnost, privatnost i pravičnost. Sanjay Gupta, sekretar Ilinoisovog Odeljenja za inovacije i tehnologiju, zadužen za vođenje radne grupe, izneo je svoje stavove o prednostima otvorenog koda u odnosu na zatvoren, kao i o balansiranju benefita tehnologije sa zaštitom stanovnika.
Generativna veštačka inteligencija, prema Gupta-i, nalazi se na kritičnoj tački razvoja koja će imati dubok uticaj na industriju, tehnologiju i javni sektor. On preferira korišćenje softvera sa otvorenim kodom, jer pruža veću transparentnost između stvaralaca tehnologije i korisnika, omogućavajući im da vide kako ona funkcioniše i na kojim skupovima podataka je obučena.
„Što se nas tiče, sve se svodi na korisnika“, kaže Gupta. „Potrebno je da bude sigurno, bezbedno i pouzdano – to su tri najvažnije stvari koje tražimo u generativnoj veštačkoj inteligenciji, kao i u drugim oblicima veštačke inteligencije, kako bismo znali šta koristimo.“
Da bi se osigurala sigurnost i bezbednost, Gupta ističe da će Ilinois prvo usredsrediti napore na manje rizične projekte koji donose visoke nagrade. To uključuje stvaranje „bogatijeg“ korisničkog iskustva poboljšanjem četbotova i povećanjem produktivnosti olakšavanjem obrade dokumenata i sintetizacije informacija iz različitih izvora.
Kada država bude spremna da se bavi naprednijim projektima, kao što je obrada zahteva za benefite i donošenje odluka o pravima na njih, Gupta napominje važnost opreza u potpunoj automatizaciji takvih odluka. Neizbežno je da će postojati greške, čak i sa najboljim modelima jezika, ali će se sistem poboljšavati vremenom.
Radna grupa za AI u Ilinoisu ima 20 članova, stručnjaka iz akademskog i privatnog sektora, koji mogu govoriti o kompleksnostima generativne veštačke inteligencije. Takođe istražuju mogućnosti primene velikih jezičkih modela države u oblastima kao što su javne škole, radna snaga i kibernetička bezbednost.
Generativna veštačka inteligencija može automatizovati mnoge rutinske zadatke, poboljšavajući tačnost i efikasnost, ali je važno ne dozvoliti softveru da samostalno donosi odluke koje utiču na ljude. Uticaj generativne AI na društvo treba pažljivo razmatrati zbog mogućnosti pristrasnosti, gubitka radnih mesta i pitanja privatnosti. Zato će radna grupa Ilinoisa održati najmanje pet javnih sastanaka i propratiti svoje preporuke u izveštaju koji će biti dostavljen kancelariji guvernera i opštem skupštini do kraja sledeće godine.