Summary
Naučnici iz različitih disciplina iz cele zemlje diskutovali su o budućnosti veštačke inteligencije (VI) i etičkim pitanjima koja ta tehnologija postavlja tokom simpozijuma 22. septembra na Univerzitetu Ohio State. Simpozijum, pod nazivom „Da li je pravična VI moguća?“, istraživao je […]

Naučnici iz različitih disciplina iz cele zemlje diskutovali su o budućnosti veštačke inteligencije (VI) i etičkim pitanjima koja ta tehnologija postavlja tokom simpozijuma 22. septembra na Univerzitetu Ohio State. Simpozijum, pod nazivom „Da li je pravična VI moguća?“, istraživao je teme koje uključuju upotrebu VI u oblastima ekološke nauke, krivičnog prava i umetnosti. Simpozijum su organizovali Instititut za humanističke nauke i Fakultet umetnosti i nauka Univerziteta Ohio State kao deo zajedničkog projekta o veštačkoj inteligenciji u inženjerstvu, umetnosti i humanističkim naukama.
Mnogi naučnici, futurolozi i filozofi su predvideli da će korišćenje VI dovesti do tehnoloških proboja u godinama koje dolaze. Međutim, potencijalni napredak mora biti praćen merama zaštite privatnosti, sigurnosti zaposlenja i lične bezbednosti, izjavio je Roman Jampolski, vanredni profesor računarskog inženjeringa i računarskih nauka na Univerzitetu Louisville.
Dok VI postavlja pretnje koje još uvek treba utvrditi, tehnologija takođe ima mnoštvo pozitivnih primena, uključujući napredak u ekološkoj nauci, rekla je Wai Chee Dimock, profesor emeritus američkih studija i engleskog jezika na Univerzitetu Yale. Dimock je diskutovala o partnerstvu između indijskog plemena Tembe u Brazilu i neprofitne organizacije Rainforest Connection iz San Franciska. Putem tog partnerstva, pripadnici plemena Tembe koriste prenamenjene mobilne telefone da bi pratili nezakonitu seču šuma u amazonskoj prašumi.
Dimock je takođe podelila detalje o tehnologiji koju su razvili Univerzitet Cornell i Univerzitet Havaji, koja se koristi za praćenje zdravlja presađenih, otpornih na toplinu, koralnih grebena na ostrvu Mo’orea, Francuska Polinezija. „VI i moćni senzori mogu mnogo bolje obavljati posao od nas“, rekla je. „Nismo dobri u analizi ogromne količine podataka. To VI može obaviti.“
Matijas Rize, direktor Centra za politiku ljudskih prava Univerziteta Harvard, izjavio je da ubrzani razvoj VI pokreće debatu o tome da li će tehnologija na kraju razviti oblik svesti slične ljudskoj. Ključna tačka u raspravi je da li bi takva tehnologija trebala imati prava koja se dodeljuju ljudima, kao što je sloboda da odluči kojim poslom da se bavi.
„Ovo je fascinantno vreme za filozofe“, rekao je Rize. „Postoji nova vrsta hitnosti kada su u pitanju ova pitanja u kontekstu veštačke inteligencije.“